Mara: szkielet pod twoim domem
Zatuszowane zabójstwo
Wyparta przeszłość
I szkielet pod twoim domem
Dąbrowa Tarnowska. Przed wojną połowę jej mieszkańców stanowili Żydzi. To tu, do pustego rodzinnego domu wraca dziennikarz po przejściach Sebastian Strzygoń, szukając równowagi. Ale nic z tego – w sadzie jego dziadków budowlańcy odkopują szkielet.
Czy, jak podejrzewa doktor Anna Serafin, są to kości ofiary Judenjagd – polowania na ukrywających się w czasie wojny Żydów? Równocześnie śmiertelny wypadek na peryferiach Dąbrowy okazuje się zabójstwem. A na synagodze i grobie ofiary pojawia się antysemickie graffiti.
Bastian mierzy się z przeszłością miasteczka i własnej rodziny. Ale jak dotrzeć do prawdy, gdy świadkowie wydarzeń nic nie pamiętają, nic nie wiedzą? Albo tylko tak twierdzą? Czy można żądać wyjaśnień, gdy to pod twoim domem leży szkielet? Czy da się żyć pod jednym dachem z marą?
I czy to pytanie tylko do Bastiana?
Autorzy świetnie oddają klimat współczesnej prowincji, jej realia i język. Wątek historyczny pociągnięty jest ze znawstwem, ale nie przytłacza, a kryminał nie zamienia się w podręcznik (…) Powieściowi faceci mierzą się z prawdą, musza dorosnąć, żeby stać się mężczyznami. Podobnie Polacy jako naród powinni dorosnąć do pogodzenia się z własną przeszłością
Polityka
Najlepsza książka, którą ten duet wydał na świat
Smak Książki
„Mara” jest też o konfrontowaniu się z własnymi wyobrażeniami – na swój temat i innych
Dziennik Zachodni
Czy możesz żyć pod jednym dachem z marą?
Autorem okładki jest Tomasz Majewski